Luiza Daneliuc – contabilitate online

Cat concediu fara plata pot sa imi iau pe an?

 

O intrebare care mi se adresesaza foarte des este: cum e cu concediul asta fara plata (abreviat CFS sau, ca pe vremea lu’ Ceasca,  CFP)? Este nelimitat? Pot sa stau in el cat vreau eu? 🙂

Da, poti sa stai in el (adica in concediu fara salariu) cat vrei tu, cu singura conditie, sa vrea si angajatorul. Totodata nu exista un numar de zile sau luni pe care esti obligat sa le lucrezi inainte sa ceri concediu fara plata. Totul este la latitudinea relatiei dintre tine si angajator, relatie ce poate fi stabilita si prin regulamentul de ordine interioara, deci ar fi bine sa arunci un ochi si pe acolo.

 

Baza legala (asta a fost cel mai greu de gasit)

Art. 153 alin. 1 din Codul muncii este cel care stabileste ca pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata. Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern. Cum contractul colectiv de munca nu se mai aplica, ne ramane regulamentul intern, ala pe care toata lumea il ignora, nu il intocmeste sau il semneaza de forma. El de fapt are o importanta majora atat pentru angajator cat si pentru angajat. Amandoi pot fi vaduviti de multe drepturi daca acesta este  intocmit de mantuiala sau nu este semnat de fiecare angajat in parte.

Art. 54 din Codul muncii  este cel care stabileste faptul ca acest concediul fara salariu este de fapt un caz de suspendare a contractului individual de munca, prin acordul partilor, daca este solicitat de catre salariat pentru efectuarea studiilor sau pentru interese personale.

Concluzii – adica mai pe romaneste:

Cu alte cuvinte, concediul fara salariu este un drept al salariatului, nu o obligatie. Se poate acorda DOAR la cererea angajatului (angajatorul nu poate forta angajatul sa isi ia concediu fara salariu).  In contrapartida, concediul fara plata trebuie aprobat de angajator (la asta se refera partea aia cu acordul partilor). Angajatul nu isi poate lua concediu fara plata daca angajatorul nu ii permite acest lucru. Da, este un drept, dar cu acordul angajatorului.

Cu acordul angajatorului se poate sta oricat in concediul fara plata, dar, dupa 3 luni, angajatul pierde dreptul de a fi asigurat in sistemul public de asigurari de sanatate. Asta, datorita normelor metodologice de aplicare ale ordinului 617/2007, art 2 alin 3 care stipuleaza ca „drepturile de asigurare inceteaza dupa 3 luni de la ultima plata”. Iar cum pe durata concediului fara plata, nu se retin si vireaza contributii, asta inseamna ca dupa 3 luni de concediu fara plata, asigurarea la sanatate se suspenda.

Concediile fara plata se declara in REVISAL?

Da, se declara si se declara in timp real. Asta are ca si consecinta directa faptul ca nu se pot acorda concedii fara plata retroactiv.

Acest articol se refera la concediul fara plata solicitat pentru rezolvarea unor probleme personale, adica pentru alte motive decat cele reglementate efectiv prin lege, cum ar fi: sustinerea de examene, doctorat, lucrari de diploma, ingrijire copil bolnav peste 3 ani, concediu formare profesionala etc. Acele cazuri sunt reglementate separat si au stabilita o durata clara de acordare.

Exit mobile version